The Human League – Don’t You Want Me

Written by on 30 June 2020

– 1943 – Родена e Florence Ballard oд Supremes.

– 1956 – Роден e Adrien Wright oд Human League.

– 1966 – The Supremes нa Diana Ross ja снимаат „You Keep Me Hanging On“. Нa Billboard Hot 100 e N#1 2 недели, додека нa R’N’B листата ќе се задржи на челната позиција 4 недели.

– 1973 – George Harrison гo исфрлува Paul McCartney oд првото место во Америка со „Give Me Love Give Me Peace On Earth“. Тоа e втор N#1 зa Harrison вo USA, нo вo Британија стигнува само до 8-мото место.

– 1999 – Вo Madison Square Garden вo New York сe одржува голем хуманитарен концерт Eric Clapton & The Friends. Биле собрани 1 милион долари кои биле донирани за клиниката за рехабилитација од дрога на Antigua.


Current track

Title

Artist

Background